Haber

STK’lar deprem bölgesinde yardım çalışmalarını sürdürüyor

Sivil toplum kuruluşları (STK), Kahramanmaraş’ta depremden etkilenen bölgede yaraların sarılması için insani yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Depremden etkilenen kentlerde çalışmalarını sürdüren STK’lar, acil yardım malzemeleri, gıda ve sıcak yemek dağıtımı yapıyor.

15 Temmuz Derneği, bölgede ikamet eden 15 Temmuz şehitleri, gaziler ve depremzedelerin ailelerini ziyaret ederek manevi destekte bulundu.

Depremin ilk gününden bu yana bölgede bulunan 15 Temmuz Dernek Lideri İsmail Hakkı Turunç, dernek bünyesinde çalışan uzman psikologlar ve saha ekibinin yaptığı ziyaretlerin bir kısmına katıldı.

Uzman psikologlar da AFAD’ın çadırlarına yerleşen afetzedeleri ziyaret ederek yaşadıkları travmalarla ilgili destek verdi.

Mavi Hilal Uluslararası İnsani Yardım Derneği, depremin hemen ardından bölgedeki çok sayıda depremzedeye yardım eli uzattı.

Başta Gaziantep olmak üzere Kahramanmaraş ve Hatay’da çeşitli faaliyetlerde bulunan dernek, depremzedelere çok sayıda insani yardım malzemesi ulaştırdı.

Bölgede dernek binası önünde sıcak çorba ikramında bulunan dernek, soğukta depremzedeler için keçe ve battaniye dağıttı.

Dernek, depremden en çok etkilenen illerden biri olan Hatay’da kurduğu çadır kentte 1500 kişiye günde 3 öğün sıcak yemek dağıtıyor.

Bağımsız Yaşam Derneği’nden 2 tır yardım

22 işçiyle depremin olduğu Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Malatya’ya giden Bağımsız Yaşam Derneği, yardım çalışmalarını sürdürüyor.

Bölgeye 2 tır yardım malzemesi getiren dernek, 350 battaniye, 1000 çorap, 600 kolonya, 120 termos, 200 bere, atkı ve eldiven grubu, 200 fener, 1200 pil, 73 kutu kışlık çocuk kıyafeti, 100 çocuk botu , 250 yetişkin mont, 8 koli Depremzedelere 100 koli ilk yardım malzemesi, çocuk bezi, kuru gıda ve temizlik malzemesi ulaştırdı.

Dernek, deprem bölgesine toplam 10 bin metrekarelik alana yetecek kadar halıyı tırla taşırken, afetzedeler için de 844 bin lira nakit yardımda bulundu.

MTTB illerin yanı sıra ilçe ve köylere de yardım ulaştırdı

Milli Türk Talebe Birliği (MTTB), depremin ilk gününden itibaren harekete geçti ve Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya ve diğer illerdeki teşkilat şubeleriyle bölgede çalışmaya başladı.

Depremden etkilenen illerdeki örgüt üyeleri de sahaya çıkarak hem arama kurtarma çalışmalarına hem de yardım çalışmalarına katkı sağladı.

Depremin ardından başlattıkları bağış kampanyasıyla depremzedelere destek olan gönüllüler, gerekli ekipmanların bulunduğu tırlardan eserlerin depolara taşınmasına yardımcı oldu.

MTTB gönüllüleri, depremden etkilenen illerin yanı sıra ilçe ve köylere de yardım malzemesi dağıttı. Depremzedelerin muhtaçlık durumlarını not alıp kısa sürede teslim eden gönüllüler, başta AFAD olmak üzere devlet kurumlarıyla uyum içinde çalışmalara katıldı.

Dost Eli Derneği bölgeye 62 tır yardım ulaştırdı

Dost Eli Derneği, depremin ilk anından itibaren devletin ilgili birimleriyle koordinasyon halinde afet bölgesine ilaç, su, battaniye, ısıtıcı, kahvaltılık gıda, mama, ekmek, giyecek ve yakacak gönderdi.

Bölgede 3 ayrı noktada aşevleri kuran dernek, günde 15 bin kişiye sıcak yemek servisi yapıyor. Dernek ayrıca küçük araçlarla uzak yerlere sıcak yemek, çorba, su ve ekmek dağıtıyor.

Bugüne kadar bölgeye 62 tır yardım malzemesi gönderen dernek, barınma amaçlı 20 konteyner ve bu malzemelerin ortasında yemek servisi için 2 portatif mutfak da deprem bölgesine ulaştırdı.

Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü depremzedeler için çadır üretiyor

İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü, depremin ilk gününden itibaren Milli Eğitim Bakanlığı’nın talimatlarına ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün uygunluğuna göre gıda, yapağı, battaniye, bere, eşofman, iç çamaşırı ve uyku tulumu üretti, ve onları deprem bölgesine teslim etti.

Enstitü, yine Milli Eğitim Bakanlığı ile uyum içinde afetzedelerin barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla “çadırkentlere” teslim edilmek üzere çadır üretimine de başladı.

Tamamen gönüllülük esasına göre çalışan öğretmen ve usta öğreticilerin desteğiyle yapılan çadırlar, Türk Kızılayı’nın afet çadırı standartlarına uygun olarak yüzde 100 pamuklu çadır kumaşından üretiliyor.

11 metrekare büyüklüğünde tasarlanan çadırın iç, üst ve yan kısımlarına PVC ekleniyor.

Üretilen çadırlar Milli Eğitim Bakanlığına uygun olarak deprem bölgelerine teslim edilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu