Teknoloji

Onlarca yıllık Windows özelliği, Windows 11 ile değişiyor

Microsoft, Windows 11 ile yıllardır devam eden bir Windows geleneğini değiştirecek. Windows 11 kullanıcıları için, klavyedeki Print Screen tuşunun varsayılan işlevinde bir değişiklik yapılması planlanmaktadır..

Normalde, düğmeye basıldığında ekranınızın bir anlık görüntüsü panoya gönderilir, yani yapıştırılmak üzere kopyalanır. Ancak en son Windows 11 Insider Preview sürümlerinde, düğmeye basmak bunun yerine daha çok yönlüdür. Ekran Alıntısı Aracını Başlatır.

Ekran Alıntısı Aracı, kullanıcıların tüm ekran yerine ekranın bir bölümünü kaydetmelerine olanak tanır. Dikdörtgen ve serbest format modları sayesinde, her şeyi tek bir pencerede veya gördüklerinizin sadece bir kısmını kaydedebilirsiniz.

Ekran Alıntısı Aracı, Print Screen’in klasik işlevinden daha fazla ek özellik ve kullanışlılığa sahipken, özelliği daha sık kullanan kullanıcılar bu değişiklikten pek yararlanamayabilir. Print Screen düğmesi birçok klavyenin uzak tarafındadır ve birçok kişi için geçerli Ekran Alıntısı Aracı kısayolu ( Windows tuşu + Shift + S ) kullanımı çok daha kolay olabilir. Xbox Game Bar uygulaması, herhangi bir ek adım olmadan anında bir ekran görüntüsü kaydedebilir, ancak kısayol kombinasyonu Windows tuşu + Alt + Print Screen olduğu için yine de Print Screen düğmesine dokunmanız gerekir.

BetaNews’in işaret ettiği gibi, değişiklikten memnun olmayanlar, sistemlerinin erişilebilirlik ayarları aracılığıyla Print Screen düğmesinin rolünün onlarca yıldır sahip olduğu rolü sürdürmesini sağlayabilecekler. Ayrıca, tuşa başka bir özel işlev atadıysanız, Windows 11 bunu otomatik olarak değiştirmeyecektir.

Microsoft şu anda değişikliği test ediyor ve kullanıcı geri bildirimlerine bağlı olarak, değişikliği devre dışı bırakabilir ve Windows 11’in kararlı yapılarında olduğu gibi Ekranı Yazdır işlevini koruyabilir. Ancak, anahtarın yapabileceklerini genişletmek, birçok kişi için daha kullanışlı hale getirebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu