Ekonomi

AB veri ajansı ChatGPT’yi gözden geçirecek

Avrupa Veri Tutma Konseyi, son toplantıda üyelerin, ChatGPT hizmetinde İtalyan Veri Koruma Ajansı tarafından Açık Yapay Zeka’ya karşı en son yaptırım eylemini tartıştığını duyurdu.

Açıklamada, “Avrupa Veri Koruma Kurulu, işbirliğini geliştirmek ve veri koruma makamları tarafından alınan olası yaptırım eylemleri hakkında bilgi alışverişinde bulunmak için özel bir görev gücü oluşturmaya karar verdi.” denildi. ifadesi kullanıldı.

Ajans, kişisel veri toplama kurallarının ihlali şüphesiyle ABD merkezli OpenAI’nin ChatGPT yapay zeka sohbet robotu hakkında soruşturma başlatırken geçen ay uygulamaya erişimi askıya aldı.

Alman hükümetinin Kişisel Bilgilerin Korunması ve Bilgi Edinme Özgürlüğünden sorumlu olan Ulrich Kelber de bilgi güvenliği endişeleri nedeniyle yapay zeka tabanlı chatbot ChatGPT’yi gerekirse prensipte engelleyebileceklerini belirtti.

Fransa ve İrlanda’da bilgilerin korunmasından sorumlu makamlar da bulgularını görüşmek üzere İtalyan Veri Koruma Ajansı ile temasa geçtiklerini duyurdular.

mazgirtajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu