Haber

Biden, Yerli Amerikalıların karşılaştığı zorluklara işaret etti

YENİ ABD Lideri Joe Biden, Kızılderili topluluklarının hala çok sayıda faili meçhul kayıp ve cinayetle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Biden, 5 Mayıs Kayıp ve Öldürülen Yerliler Farkındalık Günü münasebetiyle yayınladığı mesajda, Kızılderili topluluklarının hala faili meçhul çok sayıda kayıp ve cinayetle uğraştığını kaydetti.

Yerel halkın bu kapsamda vermesi gereken çabaya işaret eden Biden, dezavantajlı yerel halkın konumlarını güçlendirmek için çeşitli adımlar attıklarını vurguladı.

Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) artık kayıp ve öldürülen yerli halk vakalarına bakan yeni bir ekibe sahip olduğunu belirten Biden, İçişleri ve Adalet Bakanlıklarının bu kapsamdaki çalışmalarından da bahsetti.

Yerlilerin uğraşmak zorunda kaldığı sorunlarla başa çıkmak için Başkan Biden, kabile şeflerini, kolluk kuvvetlerini, hizmet sağlayıcıları, hayatta kalan yerlileri ve kayıp ve öldürülen kişilerin aile üyelerini getirdiklerini söyledi.

Bu kapsamda Meksika ve Kanada hükümetleriyle de iş birliği içinde çalıştıklarını belirten Biden, hükümetinin sorumluluklarının bilincinde olduğunu ve gereğini yapacağını ifade etti. Biden, herkesi bu konuda gerekli çabayı göstermeye çağırdı.

Yerli İşleri Ofisi’nin (BIA) bilgisine göre, şu anda çözülmemiş yaklaşık 4.200 kayıp ve öldürülen yerli insan vakası olduğu tahmin ediliyor.

karliova-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu