Ekonomi

Toyota net kar hedefini yükseltti

Toyota’dan yapılan açıklamada, 2024 yılı Mart ayında sona erecek olan 2023 mali yılı için mevcut durumla birlikte yeni beklentiler açıklandı. 2023 mali yılının Nisan-Aralık döneminde Toyota’nın net kârı geçen yıla göre iki kattan fazla arttı. önceki mali yılın aynı dönemi. Satış gelirlerinin yüzde 23,9 artışla 34 trilyon yene (228 milyar dolar) yükseldiği bu dönemde net kâr ise 3,95 trilyon yene (26,7 milyar dolar) yükseldi. Toyota, geçen yılın aynı dönemine göre 9 aylık dönemde satışlarını yüzde 8,6 artırarak 8,56 milyon araç sattı.

Hibrit vurgu

Hibrit araçlara olan yüksek talep sayesinde Japonya, Kuzey Amerika ve Avrupa da dahil olmak üzere tüm büyük pazarlarda satışların arttığı bildiriliyor. Toyota Genel Müdür Yardımcısı Miyazaki Yoichi yaptığı açıklamada, “Uzun mesafeli bir yarış için seyir hızımızı gözden geçirmeyi umuyoruz” dedi. İfadesini kullandı. Müşterilerin çevre sorunlarına “optimize edilmiş çözüm” olarak hibrit modelleri tercih ettiğini kaydeden Miyazaki, “Hibrit satışları tüm bölgesel segmentlerde artıyor.”

Yeni net kar hedefi 4,5 trilyon yen

Şirket, net kar hedefini daha önce açıkladığı 3,95 trilyon yenden 4,5 trilyon yene (30,3 milyar dolar) çıkardı. Net kâr hedefi tutturulursa Toyota, bir mali yılda bugüne kadarki en yüksek net kâr seviyesine ulaşacak. Toyota mali yıl satış geliri hedefini 43,5 trilyon yene (292,5 milyar dolar) yükseltti. Üretici, Kovid-19 sonrası satışların güçleneceğini ve yen’in döviz karşısında değer kaybetmesinin yeni hedeflere katkı sağlayacağını öngörüyor.

habergerger.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu