Haber

Su havzalarında kaçak yapılaşmaya geçit yok

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, su havzalarında kaçak yapılaşmayla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Tahtalı Barajı savunma alanındaki 16 kaçak yapının yıkımına başlandı.

İzmir’in en değerli içme suyu kaynaklarından biri olan Tahtalı Barajı’nda havza koruma çalışmaları büyük bir titizlikle devam ediyor. Bu kapsamda İZSU Genel Müdürlüğü havza alanındaki kaçak yapılaşma faaliyetlerine göz yummamaktadır. İZSU, Tahtalı Barajı’nın kısa mesafeli çevreleme alanı ve yapı yasağı bulunan bölgede bulunan kaçak yapıların yıkımı için harekete geçti. Hobi bahçesi niteliğindeki 16 kaçak yapının yıkımına başlandı. Havza alanlarında kaçak yapılaşma ile mücadele edilmesi, su kaynaklarının kirlenmesine neden olabilecek her türlü kirletici unsurun ortadan kaldırılması açısından büyük değer taşımaktadır.

süreç nasıl işliyor

Havza Yıkım Yönetmeliği çerçevesinde hareket eden İZSU Genel Müdürlüğü bünyesindeki İmar Kontrol Ekibinin kaçak yapıları tespit etmesiyle başlayan süreç, gerekli yasal adımların atılmasıyla devam ediyor.

Belirli şartlarla yapılmasına izin verilen orta ve uzun mesafeli muhafaza alanındaki binalar 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planına göre yapı ruhsatı alacak durumda ise yapı ruhsatı verilir. Binaların yapı ruhsatı alma şartlarını taşımadığı durumlarda 3194 sayılı İmar Kanunu kapsamında yıkım için ilçe belediyelerine ihbarda bulunulur.

İZSU Genel Müdürlüğü havza koruma çalışmaları kapsamında 818 kaçak yapının yıkımını gerçekleştirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu