Ekonomi

Spirit Airlines hisseleri, JetBlue ile birleşmenin iptal edilmesinin ardından analistlerin notlarını düşürmesiyle düşmeye devam ediyor

Spirit Airlines’ın (SAVE) hisse senedi fiyatı, federal bir yargıcın havayolunun JetBlue (JBLU) tarafından 3,8 milyar dolarlık satın alımını engellemesinin ardından Çarşamba günü New York’ta erken işlemlerde %18,5 daha düştü. Bu gelişme, başka havayolu şirketlerinin birleşme ihtimaline ilişkin şüpheleri artırdı.

Federal yargıcın antitröst konularına ilişkin kararı SAVE’in zorluklarını artırdı ve başarılı havayolu birleşmelerinin olasılığını azalttı. Spirit Airlines’ın stratejik planları ve havayolu endüstrisindeki konsolidasyon potansiyeli üzerinde büyük bir etkiye işaret eden mahkeme kararının ardından hisse fiyatı Salı günü %61’e kadar düştü.

JetBlue hisseleri çarşamba günü %4,9 oranında artış gösterdi ancak %1,2 oranında düşüş yaşadı.

Mahkemenin JetBlue’nun Spirit Havayolları’nı satın almasını durdurma kararı, maliyetli bir işlemi önlediği için JetBlue’nun yararına görülüyor. Mali analistlere göre Spirit’in mali sorunları ve daha fazla finansman sağlama çabaları, şirketin faaliyetlerini sürdürmeye odaklandığını ve acil mali iyileşme beklemediğini gösteriyor.

Havayolu sektöründeki olumsuz etkiler, Alaska Airlines ile Hawaiian Airlines’ın birleşmesine ilişkin spekülasyonlara yol açtı. Mali analistler Frontier Airlines’ın (ULCC) bir anlaşmaya ilgi duyması konusunda şüpheci ve diğer havayollarının Spirit’i satın almayı düşüneceğinden de şüpheli.

Susquehanna’daki mali analistler, mahkemenin kararının ardından SAVE’in notunu Nötr’den Negatif’e düşürdü.

“ABD bölge mahkemesi yargıcının, SAVE’in JBLU tarafından satın alınmasını durdurduğu ve JBLU’nun işlemi yeniden yapılandırma şansının zayıf olduğu göz önüne alındığında, SAVE’in karşı karşıya olduğu temel sorunlar daha belirgin hale geliyor. Potansiyel alıcılar artık kapsamlı ve zorlu düzenleyici durum tespiti ile karşı karşıya.” “Aynı zamanda ABD havayollarının 2024’e doğru zorlu çalışma ortamını da dikkate alması gerekiyor.”

Bank of America ve Seaport Global Securities analistleri de havayolunun hisselerine ilişkin notlarını düşürdü.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu