Ekonomi

Serbest doğalgaz tüketiminin TÜFE’ye etkisine ilişkin TÜİK açıklaması

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) EPDK’nın 05.05.2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Doğal Gaz Tüketimi İçin Sistem Kullanım Ücretlerine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslarr”, 11835 Sayılı Karar’ın TÜFE’ye etkisine ilişkin açıklama yapıldı.

Açıklamada, TÜFE kapsamında yürütülen tüm çalışmalara yer verildi. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi ( Başta Eurostat olmak üzere istatistik alanında faaliyet gösteren diğer uluslararası kuruluşlar tarafından belirlenen norm ve standartlara uygun olarak yürütüldüğünü belirten), “Söz konusu EPDK kararında konut ilk fatura tahakkukları kapsamında sistem kullanımı 24/4/2023 tarihinden 31/5/2023 tarihine kadar olan abonelerin tüm masrafları ve bu sistemin kullanım bedellerine tekabül eden diğer meblağların Bakanlık bütçesinden karşılanacağı belirtilmiş olup, bu kararın dikkate alınması gerektiği ortaya çıkmıştır. Mayıs 2023 dönemi için TÜFE kapsamındaki doğal gaz fiyatı hesaplanırken hesaplanacak.” terimler yer aldı.

Mayıs ayında TÜFE hesaplamalarında doğal gaza ‘sıfır fiyat’ uygulaması yapılacak.

Eurostat’ın 16 Aralık 2022’de bu konuda özel bir metodolojik belge yayınladığını ifade eden açıklamada, “Eurostat ile yapılan yazışmalar ve ilgili belgenin incelenmesinin ardından önümüzdeki günlerde doğal gaz için ‘sıfır fiyat’ tekniği uygulanacak” denildi. Bu yıl Mayıs ayı TÜFE hesaplamaları kapsamında, TÜFE hesaplamalarında esas alınan fiyatın doğrudan tüketiciye yansıyan fiyat olduğu temel ilkesine dayanılarak karar aldığı bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, yılda 25 metreküpe kadar ücretsiz olacak doğalgaz tüketimine ilişkin şu ifadelere yer verildi:

İlgili EPDK kararında ayrıca bu yıl Haziran ayı itibarıyla 25 metreküp doğal gaz tüketimine kadar olan sistem kullanım bedelleri ile bu sistem kullanım bedellerine tekabül eden diğer bedellerin her faturada Bakanlık bütçesinden karşılanacağı da belirtiliyor. 1/5/2024 tarihine kadar tahakkuk edecek konut abone sayısı. EPDK’nın bu kararı, bu yıl Haziran ayından kararın yürürlük tarihi olan Mayıs 2024’e kadar yapılacak TÜFE hesaplamalarında da dikkate alınacak. Bu kapsamda Eurostat’ın önerileri doğrultusunda EPDK’dan il bazında ve aylık ortalama evsel doğal gaz tüketim bilgisi alınmaktadır. 25 metreküpten fazla kullanımları için tüketicinin metreküp başına ödediği ortalama fiyat hesaplanacaktır.

Ayrıca açıklamada TÜFE kapsamında doğalgaz fiyatının hesaplanmasına ilişkin bahsi geçen uygulamalara da yer verildi. TÜFEMadde sepetindeki yük dikkate alındığında 2023 yılı Mayıs ayında genel endeks üzerinde güçlü bir aşağı yönlü etki yaratacağı kaydedildi ancak bu etkinin özellikle yıl sonuna doğru güçlü ve aşağı yönlü olacağı tahmin ediliyor. doğal gaz tüketimindeki artış.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu