Haber

Özgür Özel yarışa giriyor: Pozisyon Belgesi katkılara açık olacak

ANKARA – 14-28 Mayıs yenilgisinin ardından başlayan “değişim” tartışmaları sürecinde, “Sorumluluğum varsa adaylıktan kaçmayacağım” diyen CHP Grup Lideri Özgür Özel kararını verdi. Cumhurbaşkanlığı yarışına CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip olarak katılacak olan Özel, cuma günü yapacağı açıklamayla yola çıkacak.

Edinilen bilgiye göre, CHP Grup Lideri Özgür Özel, açıklamayı 15 Eylül Cuma günü saat 14.00’te partisinin genel merkezinde yapacak. Genel merkezdeki basın konferans salonunda yapılacak açıklamada, değişikliğe neden davet edildiğini açıklayan Tutum Belgesi ve adaylık duyurusu yer alacak. Tutum Belgesi’nde, 14-28 Mayıs seçim sürecindeki hataların değerlendirilerek özeleştiride bulunulması ve bundan sonraki sürece ilişkin önerilerin de yer aldığı bir geleceğe yönelik projeksiyon sunulması bekleniyor. Yaklaşık 15 sayfadan oluşan Tutum Belgesi’nin bir kısmının Özel tarafından paylaşılması, detaylarının ise parti içinde ve dışında kamuoyunun tartışmasına broşür olarak sunulması planlanıyor.

DAVRANIŞ BELGESİ KATKILARA AÇILACAK

Değişim sürecine destek veren partililere göre açıklanacak Tutum Belgesi, “seçim beyanı-programı” gibi mutlak bir metin değil, “canlı bir metin” olacak. Pozisyon Belgesi’nin açıklandıktan sonra tartışılmasını isteyen fark yaratanlar, “Metin katkılara açık olacak. Önemli olan nasıl bir yaklaşım sergilediğinizdir. “Partinin tarihi mirasını koruyacak, genel başkan ve yönetiminin bugüne kadar yaptıklarını ‘özeleştiri’ ile değerlendirecek, geleceğe yeni bir vizyon belirleyecek bir metin olacak” diyor. Tutum Belgesi’nin bugüne kadar birçok kez zedelenen parti kimliğini güçlendirecek içeriklere yer vermesi bekleniyor.

AÇIKLAMAYA ÖZEL’İ ESAS EDEN DELEGELER DE KATILACAK

“Değişim” çağrısı yapanların İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yaptığı zoom toplantısı tartışmalara neden oldu. “Değişimi isteyenler partiyi yıllardır yöneten insanlar değil mi?” Toplantıya katılanlardan bazılarına. eleştiri yapıldı. Bu bağlamda Özgür Özel’in adaylık açıklamasına önceki yönetim kademesinde yer alan siyasetçilerden çok fazla ismin katılması beklenmiyor. Ancak açıklamada, “doğal delege” olan mevcut milletvekilleri ile Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinden çok sayıda ismin yer alacağı kaydedildi. Manisa Milletvekili Özel’in yanı sıra başka Manisa milletvekillerinin de olacağı ve Türkiye’nin farklı illerinden 30’a yakın milletvekilinin de bulunacağı beklentisi var.

ADAYLIK DUYURUSUNDAN SONRA İLK ADRESİ İZMİR OLACAK

CHP Lideri Kılıçdaroğlu’na rakip olacak Özel, adaylığının açıklanmasının ardından çalışmalarını Ankara’da tuttuğu başka bir ofis aracılığıyla yürütecek. Adaylığının açıklanmasının ardından Özel’in bu hafta başlayan il kongrelerine katılacağı, ilk olarak İzmir İl Kongresi’ne giderek orada konuşma yapacağı kaydedildi.

GRUP BAŞKANLIĞINDAN İSTİFA EDECEK Mİ?

CHP Küme Lideri Özgür Özel’in adaylığının açıklanmasının ardından küme başkanlığından istifa edip etmeyeceği henüz belli değil. Özel’in çalışma grubunun bu konuda ikiye bölündüğü, son kararın Özel tarafından verileceği kaydedildi.

‘DEĞİŞİM İSTEĞİ YÜKSEK, KAZANMAMAK KIYAMET DEĞİL’

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’a doğru yola çıktığını duyurduğu toplantıda “değişim iradesine” destek vermeye devam edeceğini söyledi. Bu bağlamda İmamoğlu’nun Özel’e destek vermesi sürpriz olmayacak. Özel’e destek veren “fark yaratanlar”, bu çağrıyı yapan pek çok kişinin Özel’in adaylığı etrafında bir araya geleceğini öngörüyor. Değişim iradesinin çok yüksek olduğunu söyleyenler, büyük kurultayda başkanlık değişikliğinin sürpriz olmayacağını düşünüyor. Ancak kongrede sonuç alamasa bile “hatalara itiraz etmenin önemli olduğunu” belirtenler, “Kongreyi kazanamamak bizim için kıyamet değildir. Ama yapılan hatalara rağmen hiçbir şey olmamış gibi davranmak” dedi. Yapılan kıyamettir, “Tüm olumsuzluklara rağmen aday göstermemek, hiçbir seçenek yokmuş gibi davranmak kıyamettir” diyor.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını destekleyenler Özel’in kazanma şansına pek sıcak bakmıyor. Özel’in adaylığı “seçim sonrasına hazırlık yapmak ve barut biriktirmek” olarak yorumlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu