Haber

Ölüm tehditleri alan Cumhurbaşkanı kışlaya taşındı

Meksika’nın ABD sınırında yer alan ve suç çetelerinin çatışma bölgesi haline gelen Tijuana şehrinin belediye başkanı Montserrat Caballero Ramirez, ölüm tehditlerinin artması ve korumalarına silahlı saldırı düzenlenmesi üzerine askeri üsse taşındı.

Meksika Devlet Başkanı Obrador, 40 yaşındaki Ramirez’in Ulusal Muhafızların talebi üzerine 15 gündür kent yakınlarındaki bir askeri üste yaşadığını açıkladı.

Ramirez’in süresiz olarak burada kalacağını ifade eden Obrador, “Tehdit aldığı için 15 gündür koruma altında tutuluyor ve korunmasına karar verildi. Kendisiyle görüştük ve kendisine yardım ve koruma konusunda anlaşmaya vardık. yapmaya devam edeceğiz.” söz konusu.

Obrador, Eyalet Valisi Marina del Pillar ve Tijuana Senatörü Jaime Bonilla Valdez’in de tehdit edildiğini söyledi.

Ramirez ise Tijuana Belediyesi’nin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Yaşadıklarım kesinlikle kolay olmadı. Benim bir oğlum var, aileme ve şehrime bir sözüm var.” sözünü kullandı.

Meksika’nın kuzeydoğusunda yer alan ve ABD’nin Kaliforniya eyaleti sınırında yer alan Tijuana, son dönemde ülkenin büyük hata çetelerinin çatışma alanı haline geldi.

2021’de belediye başkanı seçilmesinin ardından kentte organize suça karşı sert tavır sergileyen Ramirez, 1721 silahın ele geçirildiğini, şiddet eylemlerine karışan 785 kişinin de yakalandığını açıkladı.

19 Mayıs’ta Ramirez’in savunmaları kimliği belirsiz kişilerce saldırıya uğramış ve korumalar yaralanmamış ancak bu olay Ramirez’e bir uyarı olarak yorumlanmıştır. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu