Haber

Netanyahu Gazze savaşının ekonomik bedelini ödeyeceklerini söyledi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in hava ve kara saldırıları düzenlediği Gazze Şeridi’ndeki savaşın kendilerine ekonomik maliyet getirdiğini ve “tereddüt etmeden bedelini ödeyeceklerini” belirtti.

İsrail Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre Netanyahu, aşırı sağ Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Savaşın ekonomisine değinen Netanyahu, “para musluklarının açılması ve ihtiyacı olan herkese para akıtılması” yönünde talimat verdiğini kaydetti.

Netanyahu, “Savaş bize ekonomik maliyetler getirdi ama bunları tereddüt etmeden ödeyeceğiz” dedi. dedi.

Maliye Bakanı Smotrich ayrıca İsrail ordusunda yedek asker olarak görev yapan kişilere, çatışma bölgelerinden tahliye edilen İsraillilere ve ülke genelindeki işletmelere bir dizi mali yardım ve destek paketi duyurdu.

Smotrich, kasım ayı boyunca ülke genelinde gelir vergisi, sosyal güvenlik ve diğer ödemelerin askıya alındığını, askere alınan askerlere yönelik vergi tahakkukunun da bir sonraki duyuruya kadar durdurulduğunu belirtti.

Ülke genelindeki çatışma bölgelerinden tahliye edilen 160 bin kişinin yaklaşık 25 bininin, hazineye ayda yaklaşık 376 milyon dolara mal olan otellere yerleştirildiğine dikkat çeken Smotrich, bu bölgelerden tahliye edilenlerin maaşlarının ise devlet kurumlarından ödeneceğini ifade etti. hazine.

Filistin Yönetimi’nin vergi payı meselesine değinilmedi

Başbakan Netanyahu ve Maliye Bakanı Smotrich’in Filistin Yönetimi’nin vergi paylarının ödenmesi veya düşürülmesi konusuna değinmemesi, hükümette fikir ayrılığına neden oldu.

Bakan Smotrich daha önce de Filistin Yönetimi’ni “çözüm ortağı değil, sorun kaynağı” olarak göstermiş ve Filistin tarafının vergilerden payına düşeni ödemeyeceğini açıklamıştı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant, güvenlik kabinesinde Filistin yönetimine düşen vergi payının ödenmesi gerektiğini belirtti.

İsrail Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, Filistin Yönetimi’nin “7 Ekim’deki saldırıları terör saldırısı olarak ilan etmesi ve kınaması” gerektiğini belirterek Maliye Bakanı’nın kararını pekiştirdi.

Buna rağmen ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail hükümetinin Filistin Yönetimi’nin vergi payını ödemesi gerektiğini belirterek, “paranın İsrail’den gönderilmesini talep ettiklerini” açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu