Ekonomi

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nde arıcılara büyük destek

Muğla Büyükşehir Belediyesi arı üreticilerinin en büyük sıkıntılarından biri olan Büyük Balmumu Güvesine karşı başlattığı Pak Petek Projesi’nde 167 bin 889 petek şoklayarak üreticilere teslim etti. Türkiye’de lokal idarelerde birinci ve tek olan proje ile arı üreticilere değerli takviye sağlanıyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi arıcıların problemlerinden biri olan Büyük Balmumu Güvesine karşı 2018 yılında başlattığı, Türkiye’de birinci ve tek olan “Temiz Petek Projesi” ile arıcılara takviye olmaya devam ediyor. Lokal idarelerde bir birinci olan, “Temiz Petek Projesi” ile bugüne kadar toplam 167 bin 889 petek şoklanırken, 2022 yılında ise 8 ilçeden 65 bin 230 adet peteği şoklanarak üreticilere teslim edildi.

2022 yılında 8 ilçeden 65 bin 230 petek şoklandı

Çam balı üretiminin değerli kentlerinden biri olan Muğla’da, pak petek projesi kapsamında peteklerin saklama periyodunda büyük balmumu güvesinin verdiği ziyanların engellenmesi ve balda kalıntı sorunun önüne geçmek için petekler -30°C’de şoklanarak üreticilere teslim ediliyor. Böylelikle arıcılar peteklerini, bir sonraki döneme kadar pak bir biçimde saklayabiliyorlar. 2022 yılında 1 Eylül tarihinde başlayan proje 15 Kasım’da sona erdi ve 8 ilçeden gelen 65 bin 230 petek şoklanarak bal üreticilerine teslim edildi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu