Ekonomi

İSKİ: Sizi su tasarrufuna şiddetle davet ediyoruz

thorn.com.tr’den Mesude Erşan’ın haberine göre İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Begüm Çelikdelen, “İstanbul yaza nasıl hazırlanıyor?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Yaza hazırlık olarak barajlarımızı dolu tutmaya çalışıyoruz. Barajlar dışında bu yıl üçüncü terfi istasyonumuzu Melen Çayı regülatöründen yaptık. Melen’den 2,5 milyona kadar suyumuzu alabiliyoruz. Melen Barajı’ndan bu yana bitmedi Ömerli Barajı’ndaki suyu pompalarla topluyoruz.O yüzden Ömerli’nin doluluğu yüzde 60.Bir yandan.

İstanbul’un su ihtiyacı Kırklareli, Tekirdağ’dan; Istrancalar, Kazandere, Pabuçdere regülatörleri ve kuyuları; Avrupa yakasında Terkos, Büyükçekmece, Alibey ve Sazlıdere barajlarından; Asya yakasında Ömerli, Darlık, Elmalı barajlarından, Yeşilçay regülatöründen, Düzce, Sakarya ve Kocaeli’den Melen Çayı ve regülatöründen temin edilmektedir.

Barajlarımız bugün yüzde 41 dolu. Melen Barajı yapılıp su almaya başlasaydı bugün su tansiyonumuz olmayacaktı. Ayrıca suyu aldığımız regülatörün kot farkından dolayı daha fazla elektrik tüketmek zorunda kalmazdık.

“Suyun dikkatli, dikkatli ve tutumlu kullanılması gerekiyor”

Su rezervimizi İstanbul’a yetecek şekilde planlıyoruz. Halkımızın önlem alması ve suyumuzu dikkatli, tedbirli ve tasarruflu kullanması gerektiğini bir kez daha hatırlatayım.

Bireysel olarak evdeki su tüketimi azaltılabilir, duş süreleri kısaltılabilir ve tuvalet rezervuarına pet şişe konularak tüketilen su miktarı azaltılabilir. Halı, balkon, oto yıkama yapılmamalıdır. İSKİ olarak düzenlediğimiz çalıştaylarda konunun muhataplarıyla bunlar tartışıldı ve sonuç bildirgeleri yayınlandı. www.iski.gov.tr ​​adresinden ulaşılabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu