Haber

Gölcük depremini yaşayan doktor, göreve gittiği deprem bölgesinde yaşadıklarını anlattı.

Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Klinik Sorumlusu Doç. Perçin Caskan, “Depremin kendisi zor bir şey. Ben de daha önce deprem yaşadım. 1999 Gölcük depreminde ailem enkaz altındaydı. Hasta yakınları, enkaz beklemenin ne demek olduğunu çok iyi bilirim.” .” söz konusu.

Gölcük’te ailesinin enkaz altında kaldığı 17 Ağustos depremine tanık olan Doç. Dr. “Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen depremlerin ardından Caşkan, Malatya ve Adıyaman’a atandı.

Depremin meydana gelmesinden 12 saat sonra bölgede çalışmalara başladığını anlatan Caskan, kısa sürede sistem kurularak ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Depremin başlı başına zor bir şey olduğunu belirten Caşkan, şöyle konuştu:

“Depremi daha önce de yaşadım. 1999 Gölcük depreminde ailem enkaz altındaydı. Ben hasta yakınıyım, enkaz beklemenin ne demek olduğunu çok iyi bilirim. Tıpkı eğitim ve araştırma hastanesinde çalıştığım gibi. Gölcük’teki depremde. Yeni mezun bir hekimdim. O gece İzmit Okmeydanı” Bölgeye ulaşmam beş saatimi aldı. İzmit merkezden Gölcük’teki evime kadar 17 kilometre yürüdüm. Depremden sonra aileme ulaşmak yaklaşık 12 saat sürdü. Ailem evin çöken kısmından yaklaşık 3 saat sonra kurtarıldı. Allah’a şükür depremde yakınlarım “Ben kimseyi kaybetmedim. Ama ne kaybettim? Şu anda cep telefonum falan yok, ilkokulum, ortaokulum yok. , lise, çok arkadaşım yok, pek hatırlamıyorum.”

Daha önce arama kurtarma eğitimi de aldığını belirten Caskan, “Hepsini kullandım dersen? Deprem bölgesine gittiğimde çok şey beni şaşırttı. Panik halinde insanın yapabilecekleri çok kısıtlı. Bu anlamda dışarıdan takviye vermek çok değerli.” söz konusu.

“Depremden ilk kurtulanlar genellikle çocuklardır”

Depremden ilk kurtulanların ve en çok zarar görenlerin çocuklar olduğunu belirten Caskan, en çok onlara üzüldüğünü ifade etti.

Bölgeye ilk olarak plastik cerrahların sevk edilmesinin nedeninin “crush” denilen ezilme tipi yaralanma olduğunu anlatan Caşkan, şunları kaydetti:

“Ezilme yaralanmalarında zorluk, enkaz altında kalan veya bir yere yapışmış olan dokularda kaslarda şişlik ve hasar oluşmasıdır. Kasların kişinin kendi vücuduna zarar vermemesi için uygun müdahalelerle açılması gerekir. Sarsıntı sırasında Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilenler, “Yaralı kol ve bacaklardaki kasları mutlaka kesi yaparak rahatlattık. Bu özellikle depremden geç çıkan ve enkazdan geç kurtarılan hastalarda böyledir. Bu kaslardan yayılan ve vücuda zarar verebilecek birçok faktör vardır. Bu faktörlerin yayılmasını önlemek için ilk müdahaleleri yaptık.”

Doç. Dr. “Çünkü çıkarılan çocukların hepsi benim çocuklarıma benziyor. İlk iki gün o bölgede en muhtaç olan şey su ve yiyecekti. Ondan sonra ihtiyaçlar değişir. Bence yerel doktorlar daha erken rahatlamalı.” söz konusu.

Caskan, ilk müdahalenin ardından 112 hava ambulansı ile hastaları başta İstanbul, Ankara ve Elazığ olmak üzere çevre hastanelere sevk ettiklerini bildirdi.

Depremin 6. gününde deprem bölgesinden ayrılarak Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesine geldiğini belirten Caskan, “Burada çok hastamız var. Ölü dokuları kişinin vücuduna zarar vermesin diye vücuttan çıkarıyoruz. Bir kısmını yoğun bakımda izliyoruz.” söz konusu.

demreajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu