Haber

GKRY, orman yangınına müdahale etmek için bölge ülkelerinden yardım istedi.

Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Limasol kentine bağlı Alasa köyü yakınlarında söndürüldükten sonra yeniden başlayan orman yangını için bölge ülkelerinden yardım istedi.

Yunan basınında yer alan habere göre, Perşembe günü Limasol’a bağlı Alasa köyü yakınlarında söndürülen orman yangını bugün yeniden başladı.

Rüzgarın etkisiyle yayılan ve bazı yerleşim yerlerini tehdit eden yangını havadan ve karadan söndürme çalışmaları sürerken, Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis Dışişleri Bakanlığı’nın İsrail, Lübnan, Mısır ve Yunanistan ile temasa geçerek yardım talebinde bulunduğunu duyurdu.

Haberde, Ürdün’ün gönderdiği 3 helikopterin bölgede çıkan orman yangını ile ilgili çalışmalara aktif olarak katıldığı belirtilirken, yangının çıkış nedeni ve söndürüldükten sonra yeniden alevlenmesinin nedenleri araştırıldı.

Yangının başlamasının ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 5 Ağustos Cuma günü Birleşmiş Milletler (BM) aracılığıyla Kıbrıs Rum Yönetimi’ne yardım teklifinde bulunmuş, Kıbrıs Rum tarafı ise yardıma ihtiyaç olmadığını çünkü yangın söndürüldü ve KKTC’ye teşekkürlerini iletti.

habergoynuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu