Ekonomi

Fransa, düşük emisyonlu uçakların geliştirilmesine yılda 300 milyon euro yatırım yapacak

PARİS, 17 Haziran (Xinhua) — Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransız hükümetinin 2024 ile 2030 yılları arasında yılda 300 milyon avro (329 milyon ABD Doları) yatırım yapacağını ve daha fazla yakıt verimliliği ve daha hafif uçak tasarımına sahip yeni bir motorun geliştirilmesini teşvik edeceğini söyledi.

Cuma günü Fransız uçak motoru üreticisi Safran’a yaptığı ziyarette Macron, Fransa’nın “ultra düşük enerjili uçaklarda şampiyon olması gerektiğini” söyledi.

Macron, düşük emisyonlu uçakların geliştirilmesini teşvik etmek için yeni oyunculara ve küçük hibrit, elektrikli veya hidrojen yakıtlı uçakların geliştirilmesi için start-up’lara 50 milyon avro tahsis edilmesi de dahil olmak üzere bir dizi önlem duyurdu.

Macron, yenilikçi biyoyakıtların geliştirilmesi için 200 milyon avro harcanacağını da belirtti.

2021’de, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ne (IATA) üye havayolları, 2050 yılına kadar karbon emisyonlarında net sıfıra ulaşmayı taahhüt etti.

IATA’ya göre bu taahhüt, hava taşımacılığını Paris Anlaşması’nın küresel ısınmayı 2 santigrat derecenin altında tutma yetkisiyle uyumlu hale getiriyor.

kure-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu