Haber

Erdoğan seçilirse 13. değil 12. Cumhurbaşkanı olacak.

Türkiye sandık başında. Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı olmak için yarışıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimi kazanması durumunda 13. Cumhurbaşkanı olacağı söyleniyor. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mehmet Uçum, bu telaffuzun doğru olmadığını belirterek, “Eski sistemde 12 farklı isim cumhurbaşkanı seçildi. 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Yeni sistemde bir Cumhurbaşkanı seçtik. 12. Cumhurbaşkanımız Erdoğan oldu. Şimdi 28 Mayıs’ta ikincisini seçiyoruz”sözlerini kullandı.

Sosyal medyada paylaşımda bulunan Uçum, şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyet tarihimizde toplam 21 Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılmıştır. Atatürk ve İnönü 4, Bayar 3 kez cumhurbaşkanı seçilmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski sistemde ve yeni sistemde bir kez olmak üzere iki kez cumhurbaşkanı seçildi. 8 başkan birer kez seçildi.

Dolayısıyla 14 Mayıs seçimi, 22. Cumhurbaşkanlığı seçiminin birinci türü oldu. Bugün (28 Mayıs), 22. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci versiyonu yapılıyor.

Buna göre Mayıs 2023 seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan için “13. “Cumhurbaşkanı seçilmek” şeklinde yapılan paylaşımlar kusurludur.
Çünkü Cumhurbaşkanlarının isimlerine bakacak olursak, Cumhurbaşkanı Erdoğan 28 Mayıs seçimlerini 12. Cumhurbaşkanı olarak kazanmış olacak.

Yani 22. cumhurbaşkanlığı seçimi,

20. (10 Ağustos 2014) ve

21. (24 Haziran 2018)

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazandığı söylenmelidir.

Ayrıca 2018 seçimlerinden sonra YSK’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yazdığı yazı 13’üncü Cumhurbaşkanı olarak anılmış ve TBMM de düzeltilmesini istemiştir.

Aslında adı Cumhurbaşkanı olsa da teknik olarak Önder’i biz seçtik, dolayısıyla 2023 Mayıs seçimleri “2. Cumhurbaşkanlığı Seçimi”nde yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı seçimi aday sayısına göre yapılacaksa
Mayıs 2023 seçimleri
22. Cumhurbaşkanlığı seçimi”. Seçimi kazanırsa 12. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu seçimi kazandığını söylemek gerçektir.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu