Ekonomi

‘Düğün sigortası’ ile iptal edilen düğünlerin masrafları karşılanıyor!

EVLİLİK hazırlığı yapanların ayrılık, birinci derece yakınlarının vefatı, kaza gibi nedenlerle düğünlerinin iptal olması durumunda çiftlerin ve salon işletmecisinin masraflarını karşılayan ‘nikah sigortası’ uygulaması hayata geçirildi. Son iki haftada 80 çift düğünlerini sigortalattı.

Türkiye genelinde 2 bine yakın düğün salonu işletmecisi üyesi bulunan Patronlar Sendikaları Konfederasyonu (TUSKO) tarafından ‘nikah sigortası’ uygulaması başlatıldı. Uygulama ile gelin veya damadın kaza geçirmesi, aile bireylerinin ölümü, ayrılık nedeniyle anlaşmanın iptal olması durumlarında salon işletmecisi ve çiftlerin masraflarını karşılayan ‘düğün sigortası’ hayata geçirildi. Türkiye genelinde 500 bin civarında düğün yapıldığını belirten TUSKO Genel Başkanı Barış Ay, her 100 düğünden ikisinin farklı nedenlerle iptal edildiğini belirtti.

İPTAL DURUMUNDA MASRAF YAPILIYOR Organizasyonun iptal edilmesi nedeniyle salon işletmecisinin ve evliliğe hazırlananların ekonomik kayıplara uğradığını belirten Ay, düğün sigortası uygulaması ile masrafların karşılandığını söyledi. Türkiye’de 22 bin civarında düğün salonu bulunduğunu ve konfederasyon bünyesinde 2 bin civarında salonun uygulanmaya başladığını anlatan Ay, “Düğün sigortası uygulamasının hayata geçmesinin ardından 2 haftada 80 düğün sigortalandı. Uygulamanın evlenecek çiftlerin düğün masraflarını artırmayacağını anlatan Ay, “Salon işletmecileri ortalama 20 bin liraya, nikah için 1000 liraya mal olacak. Sigorta şirketi sigorta bedelini ödeyecektir. Gelin, damat ve birinci derece akrabanın kazası, birinci derece aile fertlerinin ölümü, afet veya hastalık gibi durumlarda düğünün iptal edilmesi halinde sigorta şirketi, işletmeciye ve evli olana düğün bedeli kadar tazminat öder. çift. Lira şeklinde 3 çeşit poliçe bulunmaktadır. Operatörler, düğünü sigortalayacak ve düzenlemenin olası iptali durumunda zararı karşılayacaktır. Uygulama kapsamında misafirler düğünde oluşabilecek yaralanmalara karşı da sigortalanıyor.

Evlenecek çiftlerin talebi üzerine düğünde takıların çalınma ve kaybolma risklerine karşı sigortalanması, gelin ve damat için hayat sigortası gibi poliçelerin ek ücret karşılığında düzenlenebileceğine işaret eden Ay, şunları kaydetti: Yakın zamanda Türkiye genelindeki tüm salonlarda düğün sigortası yaptırmayı hedefliyoruz. Evlilik hazırlığı yapanların düğünlerini salon işletmecisine yaptırmalarını rica ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu