Haber

Cumartesi Anneleri’ne yine polis müdahale etti

951. hafta eylemi için İstanbul Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sorup faillerin yargılanmasını talep eden Cumartesi Anneleri, yine polis müdahalesiyle karşılaştı. 18 Cumartesi Annesi ve hak savunucusu gözaltına alındı.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Galatasaray Meydanı’ndaki oturma yasağına ilişkin “ihlal” kararına rağmen polis, Cumartesi Anneleri’nin burada açıklama yapmasına izin vermedi.

Polis müdahalesinin ardından Cumartesi Anneleri Twitter hesabı, İnsan Hakları Derneği Eşbaşkanı Eren Keskin, Hanife Yıldız, İkbal Eren Yarıcı, Maside Ocak, Hanım Tosun, Mikail Kırbayır, Ali Ocak, Gülseren Yoleri, Leman Yurtsever, Cihan Kaplan, Hatice ile birlikte Onaran, Fırat Akdeniz, Nazım Dikbaş, İsmail Yücel, Hünkar Hüdai Yurtsever, Arda Yüksel, Wish Aksakal ve Meryem Bars’ın gözaltına alındığı açıklandı.

Cumartesi Anneleri’nin Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararının ardından 10 hafta boyunca meydana karanfil bırakarak sürdürdüğü eyleme bu hafta siyasetçiler de katıldı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Meclis Küme Başkan Yardımcısı Sırrı Süreyya Başkan, Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Cengiz Çiçek ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da olaya karışan siyasetçiler arasında yer aldı. eyleme katıldı.

Bul’dan açıklamayı okudu

Cumartesi Anneleri’nin açıklamasını okuyan HDP Eş Genel Başkanı Buldan, Cumartesi Anneleri ve hak savunucularının gözaltına alınmasını “protesto ettiğini” belirtti.

“Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarını uygulamayan bir sistem, hukukun üstünlüğüne güven oluşturamaz. Adalet sistemindeki ağır tahribat onarılmadan ve hukuka dönüş yapılmadan sorunlar çözülemez. Kayıplarımızı arıyoruz, faillerin cezalandırılmasını talep ediyoruz” dedi. Buldan, “Kayıplarımızdan, adalet arayışımızdan ve Galatasaray’dan vazgeçmiyoruz” dedi.

ANKA, DW/JD, CO

senkayahaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu