Haber

Çin ve İspanya İkili İlişkilerde Yeni Ufuklar Açma Sözü Verdi

YENİ DELHİ, 3 Mart (Xinhua) — Çin ve İspanya, diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıldönümünü dostane alışverişleri güçlendirmek ve ikili ilişkilerde yeni ufuklar açmak için bir fırsat olarak kutladılar.

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang ve İspanyol mevkidaşı Jose Manuel Albares, Çarşamba ve Perşembe günleri Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı sırasında yaptıkları görüşmede bu açıklamayı yaptılar.

Qin, iki tarafın bakanlıkları, yasama meclisleri ve yerel yönetimleri ile Çin-İspanya bilim ve teknoloji işbirliği ortak kurulu arasındaki mübadelenin derhal yeniden başlatılması, ekonomive endüstri işbirliği ortak komitesi ile Çin-İspanya Forumu’nun olduğunu söyledi.

İki tarafın yeşil enerji, elektrikli araçlar ve dijital ekonomide iş birliği alanlarını genişletmesi ve endüstriyel katılımlarını güçlendirmesi gerektiğini belirten Qin, Çin’in daha kaliteli İspanyol ürünlerini ithal etmeye hazır olduğunu ve İspanya’nın Çinli şirketlere adil davranmaya devam etmesini beklediğini belirtti. ve adil bir şekilde.

Qin ayrıca, iki tarafın uluslararası ilişkilerde irtibat ve işbirliğini güçlendirmesi ve ikili çıkarların stratejik anlamını zenginleştirmesi gerektiğini vurguladı.

Albares, İspanya ve Çin’in karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinde verimli sonuçlar veren önemli ekonomik ve ticari ortaklar olduğunu da belirtti. Bakan, ülkesinin iki ülke şirketleri arasında karşılıklı yatırımı kolaylaştırmak için Çin ile çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

İspanya-Çin Kültür ve Turizm Yılı için her iki tarafın ortaklaşa bir dizi etkinlik düzenleyeceğini belirten bakan, Çin’de daha fazla İspanyol kültür merkezi kurularak iki halk arasındaki dostluğun ilerletileceğini söyledi.

Albares, İspanya’nın bu yılın ikinci yarısında Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını devralacağını ve AB-Çin ilişkilerinin gelişimini aktif olarak desteklemeye hazır olduğunu belirtti.

İspanyol tarafının Çin’in Ukrayna krizine ilişkin tutumunu açıklayan belgeyi takdir ettiğini belirten bakan, Çin’in büyük bir ülke olarak statüsüne ve nüfuzuna önem verdiğini ve Avrupa’da barışın yeniden tesisi için yardımını dört gözle beklediğini vurguladı.

Çin’in stratejik bağımsızlığını koruması konusunda Avrupa’ya her zaman destek verdiğini hatırlatan Qin, Çin-AB ilişkilerinin sağlıklı ve istikrarlı gelişimini desteklemek için İspanya’nın AB dönem başkanlığını üstlenmesini memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Çin’in Ukrayna krizine siyasi çözüm bulmakta ve barış müzakerelerini desteklemekte kararlı olduğunu ifade eden Qin, mevcut kurallar çerçevesinde tüm tarafların sakin ve makul kalması gerektiğini, tüm ülkelerin hukuki güvenlik kaygılarına tam saygı duyacaklarını ve katkı sağlayacaklarını söyledi. Avrupa’da uzun vadeli barış ve istikrar için. Bir analiz bulmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu