Ekonomi

Bakanlık açıkladı: Otomotiv fırsatçıları cezalandırıldı

Otomotiv branşında haksız fiyat ve stokçuluk girişimleri kapsamında toplam 118 milyon 799 bin lira ceza kesildi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

bolat, “Otomotiv sektöründe sıfır ve ikinci el araç alım satımı ile haksız fiyatlama ve stokçulukta piyasa bozucu faaliyetler konusunda Bakanlığımız birimleri hassasiyet ve kararlılıkla çalışmalarını sürdürecektir.”söz konusu.

“Otomotiv pazarında oluşturulmaya çalışılan arz talep dengesizliğinden vatandaşlarımızın mağdur olmaması Bakanlığımızın nihai önceliğidir.”Aynı isimle ilgili ifadeler kullanan Bolat, sosyal medya paylaşımında Ticaret Bakanlığı bilgilerinin yer aldığı görüntülere de yer verdi.

Buna göre, ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticaretine ilişkin yönetmeliğin 6 ay 6 bin kilometre yönetmeliği gereğince 51 milyon 920 bin 782 lira idari para cezası verildi.

Aynı yönetmelikte yapılan değişiklikle yeni araçlara erişimi zorlaştıracak faaliyetlerde bulunan 14 yetkili satıcıya toplam 66 milyon 879 bin lira ceza kesildi. Ayrıca bu bayilerden 9’unun yetki belgeleri iptal edildi.

REKLAMLARA SIFIR FİYATTAN 35 MİLYON TL CEZA

Sıfır satış fiyatının üzerindeki reklamlar da cezalandırıldı. Kısıtlamaya aykırı olduğu tespit edilen reklamlara toplam 35 milyon 447 bin lira ceza kesildi. 15 Temmuz’da yürürlüğe giren düzenleme ile 8 Temmuz’da 20 bin 985 olan sıfırdan yüksek araç ilan sayısı 24 Temmuz’da 3 bin 217’ye geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu