Ekonomi

Almanya’da sendikalar enerji alanında çalışan özel sektör çalışanlarını greve çağırdı

Alman Maden, Kimya ve Enerji İş Sendikası (IG BCE) ve Birleşik Hizmet Departmanı Sendikası (Ver.di), yüksek enflasyona karşı daha yüksek fiyatlar talep ederek, enerji sektöründeki özel sektör işçilerini bir günlük toplu uyarı grevine çağırdı.

Ver.di ve IG BCE tarafından yapılan açıklamada, elektrik sahasındaki özel bölüm işçilerinin, daha iyi fiyat kampanyası kapsamında bugün greve gidecekleri bildirildi.

Açıklamada, grev davetinin ikinci tip müzakerelerde ilerleme kaydedilememesinin ardından geldiği belirtilirken, patronların fiyat artışı yönünde adım atmadığı ve olası bir anlaşmayı engellediği vurgulandı.

Üçüncü tür müzakerelerin 24 Nisan’da yapılması bekleniyor.

Ver.di, grev sonucunda herhangi bir elektrik kesintisi olmayacağı ve nükleer santrallerin güvenliğinin tehlikeye atılmayacağı konusunda güvence verdi.

Almanya’da grev dalgası

Almanya’da Ocak ve Şubat aylarında yüzde 8,7 olan yıllık enflasyon, enerji fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle Mart ayında yüzde 7,4’e geriledi.

Enerji alanında 30.000’den fazla özel departman çalışanı, 12 aylık bir süre için en az 550 avro olmak üzere yüzde 13’lük bir fiyat artışı talep ediyor.

Almanya’da Demiryolu Çalışanları Sendikası (EVG), yüksek enflasyona karşı işverenleri daha yüksek ücret ödemeye zorlamak için 21 Nisan’da çalışanlarını 8 saatlik toplu uyarı grevine çağırırken, Ver.di, Hamburg, Köln/Bonn ve Düsseldorf havalimanlarında güvenlik görevlilerinin görevden alındığını söyledi. 20-21 Nisan tarihlerinde yapılacak. Uyarı grevine gideceğini açıkladı.

Bugün başlayan güvenlik grevi nedeniyle üç havalimanında 700’e yakın gidiş uçuşu iptal edildi ve bu iptallerden en az 100 bin kişinin etkileneceği tahmin ediliyor.

Ver.di ve EVG’nin 27 Mart’ta ulaşım sektöründeki grevi nedeniyle ülkede hava, kara ve demiryolu ulaşımı durma noktasına geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu