Haber

AB ülkeleri yeni ‘göç’ ve ‘sığınma’ kuralları üzerinde anlaştı: Kişi başı 20 bin Euro ödeme

Avrupa Birliği (AB), üye ülkeleri arasında en tartışmalı konulardan biri olan ortak göç ve iltica kuralları üzerinde anlaşmaya vardı.

AB Ciro Lideri İsveç’in Göç Bakanı Maria Malmer Stenergard ve AB Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, AB içişleri bakanları toplantısının ardından basına açıklamalarda bulundu.

Stenergard, “Yıllarca süren müzakerelerin ardından bugün tarihi bir adım attık.” dedi. söz konusu.

Bakanların AB’nin iltica sistemi reformunun iki ana ayağı üzerinde anlaştığını belirten Stenergard, üyeler arasında sığınmacıların dağılımı için “sorumluluk” ve “dayanışma” ortasında iyi bir istikrarın sağlandığını söyledi. devletler.

‘KİŞİ BAŞI 20 BİN EURO ÖDEYİN’

Stenergard, “Kurduğumuz zorunlu dayanışma mekanizması, göç baskısına en çok maruz kalan üye devletlere destek sağlayacak. Üye devletler, farklı dayanışma katkıları arasında seçim yapma imkanına sahip olacak.” dedi.

Bu katkıları açıklayan İsveçli Bakan, sığınmacı kabul etmeyen üye ülkelerin ev sahibi ülkelere kişi başı 20 bin Euro ödeyeceğini, ilk aşamada en fazla 30 bin sığınmacının kabul edileceğini, en fazla sığınmacının kabul edileceğini bildirdi. Bir sığınmacının başvurusunun değerlendirilmesi için gereken süre 6 ay olacaktır.

Bir soru üzerine Stenergard, 20 bin Euro’luk katkının AB düzeyinde ortak bir mekanizma aracılığıyla toplanarak ev sahibi üye ülkeye aktarılacağını bildirdi.

‘GÜVENLİ ÜÇÜNCÜ ÜLKE’

İsveç Göç Bakanı Stenergard, bir soru üzerine “Güvenli ülkeler listemiz yok. Bu revize edilecek” dedi. söz konusu.

Üye ülkelerin güvenli ülke kavramına kendi değerlendirmeleri sonucunda karar vereceklerini belirten Stenergard, sığınmacıların aile bireylerinin olup olmadığı veya o ülkeye yerleşip yerleşmedikleri gibi faktörlerin dikkate alınacağını açıkladı.

HIZLI DEĞERLENDİRME

Anlaşmanın AB’nin dış sınırlarında üye devletlere yük oluşturmayacağını ve başvuranların hızlı bir şekilde değerlendirilmesini sağlayacağını belirten Stenergard, “Sınır prosedürleri, dış sınırda aşağıdaki özelliklere sahip kişiler tarafından yapılan sığınma taleplerinin hızlı bir şekilde değerlendirilmesini sağlayacaktır: düşük kabul oranları “Bu, uygun olmayanların hızlı bir şekilde geri gönderilmesine yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda sığınma sisteminin kötüye kullanılmasını önleyecek ve uluslararası korumaya uygun olmayan sığınmacıların sayısını azaltacaktır.”

İsveçli Bakan, anlaşmaya yalnızca Polonya ve Macaristan’ın karşı çıktığını, geri kalan 25 üyenin desteğinin ise nitelikli çoğunluk sağladığını söyledi.

AB Komisyonu’nun içişlerinden sorumlu üyesi Johansson, yeni mevzuatın yürürlüğe girmesinden sonra tüm üye devletler için geçerli olacağına işaret ederek, “Sonuçta uygulanmasını sağlayacak kurum, mevzuat ve anlaşmanın koruyucusu Komisyon’dur. Ancak bugün Konsey’de uygulama sorunsuz ve etkilidir. Bunun bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak için bazı özel eylemler de oluşturulmuştur.” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu