Haber

65 yıl sonra Orwell’in ‘1984’ünü geri getiriyor: ‘Bugün hala geçerli’

65 yıl sonra, İngiliz yazar ve edebiyat eleştirmeni George Orwell’in totaliterlik ve gerçeklik temalarını işleyen distopik kitabı “1984”ün bir kopyası ABD’ye iade edildi.

BBC’nin haberine göre Portland, Oregon’da meydana gelen olayda bugün 86 yaşında olan WP isimli bir kişi, kitabına not ekleyerek tekrar Multnomah İlçe Kütüphanesi’ne getirdi. Kitap şu notla işaretlendi: “Kitabı yeniden okuduktan sonra, bu kitabın her zamankinden daha fazla yeniden dağıtılması gerektiğini hissettim.”

’65 YIL ÖNCEKİ GİBİ GEÇERLİDİR’

WP, 1958’de Portland Eyalet Üniversitesi’nden mezun olduğunda kitabı iade etmek istediğini ancak bulamadığını söyledi. WP, “Bu kadar geç kaldığım için üzgünüm. 86 yaşında nihayet vicdanımı rahatlatmak istedim” dedi. Kitabın bazı kısımlarını tekrar okumasının kendisinde kitabı iade etme isteği uyandırdığını belirten adam, “Önemli kısımlar 65 yıl önce olduğu gibi bugün de geçerliliğini koruyor” dedi.

WP, kitaba notta “İnternet ve sosyal medya kelimelerini kitaba eklerseniz sanki 2023’ü okuyormuşsunuz gibi olur” yazarken, kütüphane geç iadeler için ceza uygulamayacaklarını söyledi. (DIŞ HABERLER)

haber-arsuz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyat
yakacık evden eve nakliyat
kartal eşya depolama
Başa dön tuşu